• 1 Temmuz 2016'ya Hazır Mısınız?

  1 Temmuz 2016'ya Hazır Mısınız?

  26 Haziran 2016
  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu son bölümü yürürlüğe giriyor.

   
  | Devamı
   

  30 Haziran 2012 tarih itibariyle 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmiş, ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği açısında yeni bir dönem başlamıştı. Uygulamada güçlükler yaşanıyor olsa dahi ilk müstakil bir İş Sağlığı Ve Güvenliği Yasası hazırlandı ve yürürlüğe girdi. 

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun tüm işyerlerini kapsaması ve uygulanması aşamasında zamana yayıldı. Tehlike sınıflarına göre belirlemeler yapılarak; İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi, Diğer Sağlık Personeli görevlendirme zorunluluğu yasayla bir zamana yayıldı.

  Çok tehlikeli ve tehlikeli işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri çalıştırma yükümlülüğü 01 Ocak 2014 tarih itibariyle yasayla yürürlüğe girmiş ve halen devam etmektedir.  Az Tehlikeli İşyerlerinde ise 50 ve üzeri çalışanı olan işyerleri İSG Profesyonelleri çalıştırma yükümlülüğündeydi.

  01 Temmuz 2016 tarihinde ne olacak?

  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu tüm işyerlerinde uygulanmaya başlayacak. Az tehlikeli işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşları işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 1 Temmuz 2016 başlıyor. Az tehlikeli işyerlerinde diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu yoktur.

  İşyeri Tehlike Sınıfımı Bilmiyorum? 
   
  İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında ilk yapması gereken ve en önemli konuların başında iş yerlerinin hangi tehlike sınıfına girdiğidir. Çünkü yasanın tamamı işyerinin tehlike sınıfına göre uygulanmakta ve yasal süreç işlemektedir. İşyerleri çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerleri olarak sınıflandırılmaktadır. 

  İşyerlerinin tehlike sınıfları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde yer alıyor. Örneğin; Market, Kafeterya, Terziler, Lokantalar, Oteller, Ofis ve büro işyerleri az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleridir. İşverenler ilgili tebliğden nace kodları vasıtasıyla işyeri tehlike sınıflarını öğrenebilirler.

  İşyeri Nace kodum ile İşyeri faaliyet konum farklı ne yapmalıyım? 
  Vergi Dairesi yahut Sgk Kurumu tarafından işyeriniz kurulurken nace kodunuz farklı verilmiş yahut faaliyet konusunu değiştirmiş olabilirsiniz.  Örneğin; tarafınıza verilen nace kodunuz az tehlikeli görünüyor fakat faaliyet konunuz çok tehlikeli ise ivedilikle bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğünüze gidip faaliyetinizi içeren nace kodunu uygulatın. Aksi durumda ağır yasal yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

  İşyerimi kim bilir ne zaman denetlenir?

  İşverenlerimiz birçoğu ‘ benim işyerimi kim bilir ne zaman denetlerler’, ‘o kadar işyerinin arasında sıra bana ne zaman gelir’ demesinler. Çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İSG Katip sisteminden görevlendirme yapan ve yapmayan iş yerlerini internet ortamında tespit edebiliyor ve buna istinaden ceza uygulayabiliyor. Yani bizzat iş yerinize müfettiş gelmesi gerekmiyor.

  Yasal Yaptırım Cezası Ne kadar?

  Tüm işyerlerinde 1 Temmuz 2016 itibariyle iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmemesi hâlinde 13 bin lirayı geçen idari para cezası uygulanıyor. Bu durumda; İş güvenliği uzmanı görevlendirilmemesi hâlinde her ay için 6.511 TL, İş yeri hekimi görevlendirilmemesi hâlinde her ay için 6.511 TL olmak üzere aylık 13.022 TL ceza uygulanacak. Söz konusu ceza tutarı, görevlendirmenin yapılmadığı her ay için ayrı ayrı uygulanacak.

  10’dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ne yapmalı?

  10'dan az çalışanı olan az tehlikeli kapsamdaki iş yerlerinde, işveren veya işveren vekilleri, Bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan İSG eğitimi almak şartıyla, İSG hizmetlerini bizzat kendileri yürütebilecekler. Ancak bu durumda da sağlık gözetimi ve çalışma ortamı gözetimi hizmetleri yine işyeri hekimlerince sağlanacak. Söz konusu eğitim Anadolu Üniversitesi tarafından “uzaktan eğitim” şeklinde veriliyor ve eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara sertifika veriliyor.10'dan az çalışanı olup bizzat İSG eğitimini Anadolu Üniversitesi tarafından alan işveren ve işveren vekilleri, bu tarihten sonra da iş güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecektir.

  Kaynak :
  Bu Makale 1293 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.