• Torun: Ordu için bir liman projeniz var mı?

  Torun: Ordu için bir liman projeniz var mı?

  16 Haziran 2016
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a, Ordu için bir liman projesi olup olmadığını sordu.

   
  | Devamı

  Torun, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde, “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de uluslararası ticaretin büyük bir bölümü halen en ekonomik sistem olan denizyolu ile gerçekleştiriliyor, taşıma zincirinin deniz ayağını oluşturan limanların ülkemizin ve ilimiz ekonomisinin gelişmesindeki rolü çok önemlidir.” ifadelerinde bulundu.

  “BÜYÜKŞEHİRİZ AMA LİMANIMIZ YOK”

  Torun, Ordu’nun büyükşehir olmasına rağmen limanı olmadığına vurgu yaparak, “Ne yazık ki Ordu Büyükşehir olmasına rağmen Karadeniz’de limanı olmayan tek ildir. Ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden biri olan fındık üretiminde üretici ve ürün miktarı bakımından lider konumdadır. Dünyada üretilen fındığın %75’i Türkiye’de bunun %30’u ilimizde üretiliyor. Ticaret hacmimizin ve fındık ihracatımızın gelişmesi bakımından uluslararası taşımacılığa uygun bir liman yapılması Ordu için elzemdir.”  dedi.

  “AB’ye entegrasyon sürecinde kısa ve uzun vadeli tüm önlemlerin alınması gerekmektedir. Dünya ekonomisindeki gelişmeler, mal ve hizmet ticaretini doğrudan etkiliyor. Ulaştırmanın en önemli altyapılarından biri de limanlardır. Malların ekonomiye giriş çıkış yaptığı üslerdir. Yatırımları hızlandırmamız gerekiyor. Yatırımların gelmesi, istihdamı artıracaktır. En çok göç veren illerin başında geliyoruz. Bunun içinde Ordu’da uluslararası taşımacılığa uygun bir liman yapılması olmazsa olmazdır” gerekçesinde bulundu.

  Torun, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan, “Bakanlığınızın Ordu ili için uluslararası taşımacılığa uygun bir liman projesi var mıdır? Eğer bir proje varsa yatırım programına alınmış mıdır? Hangi aşamadadır? Nerede yapılması düşünülmektedir? Eğer bir projeniz yoksa Ordu iline ne zaman bir liman yapılması düşünülmektedir? Fındık üretiminde lider, çimento, ağaç ürünleri ve balıkçılık sektöründe önemli bir potansiyele sahip olan Ordu ilinin uluslararası taşımacılığa uygun bir limanının olmaması konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorularına cevap istedi. 

  Kaynak :
  Bu Haber 933 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.