• Torun: Hükümet, enerji konusunda sınıfta kaldı

  Torun: Hükümet, enerji konusunda sınıfta kaldı

  07 Haziran 2016

   
  | Devamı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun Elektrik Piyasası Kanunu’nun TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmelerinde söz alarak iktidarı eleştirdi ve hükümetin enerji konusunda sınıfta kaldığını söyledi. 

  Ordu Milletvekili Seyit Torun konuşmasında, ‘Siyasi iktidarın enerji üretimi ve tüketimi ile enerji yatırımları ve enerji maliyetleri, enerji arz güvenliği ve yerli yenilenebilir enerji üretim olanakları bakımından başarılı bir enerji politikası yoktur. Dünyanın 18'inci, Avrupa’nın ise 7'nci büyük ekonomisi olan ülkemiz konu enerji olduğunda sınıfta kalmıştır. Geçtiğimiz 13 yıllık AKP iktidarı döneminde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülkelerden biri konumundadır. Ancak özellikle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarında henüz gerekli yasal hazırlığı ve kapsamlı yatırımlarla teşvik modellerini tamamlayabilmiş değildir. Hukuk altyapısının bozuk olduğu adalet mekanizmasının güvenden yoksun oluşu enerjide de yerli ve yabancı yatırımların sürekliliğini belirleyen olumsuz bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.” Dedi. 

  “AKP İKTİDARLARINDA ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK ARTMIŞTIR”

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun sürdürülebilir bir enerji arzı güvenliğinin kalkınma süreçlerinde büyük önem taşıdığını belirterek, elektrik üretiminde ithal kaynak bağımlılığı esas itibarıyla AKP iktidarları döneminde sürekli artış gösterdiğini, 2014 yılında gerçekleşen elektrik üretiminde ithal kaynak payının da yüzde 62,6 oranına tırmandığını belirtti. 

  Bu kadar dış bağımlılığı olan Türkiye'nin, yakıtı dışarıdan getireceğini ve işletmeciliğini de yabancılara bırakacağı yapılanmalarla nükleer santral kurma hevesinin de anlamanın mümkün olmadığını söyleyen Torun, “Rusya'yla yaşanan gelişmeler Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığı açısından olumsuz etkilemiştir. Bu kanun teklifiyle yenilenebilir enerji kaynaklarına kısıtlama, nükleer ve kömür santrallerine muafiyetler de getirilmektedir. Yenilenebilir enerjiye olan yönelim tersine çevrilecektir; tüketicilere yeni yükler getirecek, kayıp kaçak bedelinin gizlenerek tahsil edilmesini sağlayan bir düzenleme olacaktır.” Dedi. 

  “ELEKTRİK FATURALARI CEP YAKIYOR”

  Özelleştirmelerin ardından kayıp ve kaçak sorunu yanında, halkın büyük bir sorunu da elektriğin pahalılaşmasıdır. 2008 yılından itibaren elektriğe yapılan zam, 230 kilovatsaatlik asgari bir tüketim gerçekleştiren 4 kişilik bir aile için yüzde 150'ye ulaşmıştır. Böylece, 2007 yılında aylık 36,4 lira olan elektrik harcaması, Ekim 2015 itibarıyla 90 lirayı aşmıştır. Fatura içinde en dikkati çeken kalem perakende satış hizmet bedelidir, bu kalemde yüzde 545 artış gerçekleştirilmiştir. 

  “KAYIP KAÇAK ARTTI, VATANDAŞIN SIRTINA YÜKLENECEK”

  Özelleştirmelerin kaçak elektrik kullanımını sonlandıracağı iddiası çökmüş, amacın kaçak elektrik kullanımını sonlandırmak değil, özelleştirmeye gerekçe ve birtakım şirketlere kaynak aktarımının argümanı olarak geliştiği ortaya çıkmıştır. Siyasi iktidarın derhal, yaşanan süreçlerden ders alması ve nükleer santral projelerinden vazgeçmesi gerekmektedir. Yeni kurulan Hükûmetin programı da, atanan bakanın da enerji alanındaki politikalar ve sorunların çözümü için umut vadetmemektedir.” Şeklinde konuştu.

  Kaynak :
  Bu Haber 776 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.