• Organ bağışına dikkat çekildi

  Organ bağışına dikkat çekildi

  06 Kasım 2014
  Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Ünye Belediyesi, Ünye Müftülüğü ve Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi işbirliği yaparak organ bağışı kampanyası düzenledi.

   
  | Devamı

  Ünye Cumhuriyet meydanında açılan stant ile organ bağışı yapmayı düşünen vatandaşlar bilinçlendirilerek sisteme kayıt ediliyor. 

  HALKIMIZI BİLİNÇLENDİRİYORUZ

  Ünye Özel Çakırtepe Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Davut Durak, bağış konusunda yanlış bilinen konular olduğunu ve bunlara karşı vatandaşları bilinçlendirdiklerini ifade ederek, “Bu yıl organ bağışı kampanyasının 3.’sünü düzenliyoruz. Organ Bağışı Haftası dolayısıyla düzenlediğimiz bu kampanyalarda, insanları organ bağışı konusunda bilinçlendirmek, bazı yanlış bilinen ve insanları çekinceye sevk eden yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için böyle bir stant kurduk. Bu bilgilendirmelerde Geçen yıl Ordu genelinde yaklaşık 100 bağış aldık. Organ bağışı çok önemli bir konu, çünkü 30 bin insan sırada bekliyor. Bizler bu organlarımızı sağlığımızda bağışladığımızı beyan ettiğimizde sanılmasın ki yakınlarına sorulmadan, hemen gerçekleşecek. Bunun gerçekleşmesi için bir çok kriter var. Biz bu haftanın hayırlı neticelenmesini, organ bağışı konusunda istenilen hedefe ulaşılmasını temenni ediyoruz” dedi.

  ORGAN NAKLİ KALICI BİR SADAKADIR

  Ünye Müftü Vekili Mustafa Ocak, organ bağışının kanunda dinen hiçbir sakıncası olmadığını belirterek, “Bu organizasyon ile ilgili bilgi vermek için müftülüğümüze geldiklerinde, böyle bir organizasyonda yer almaktan dolayı mutluluğumuzu ifade etmiştim. Dini açıdan da bunun için hiçbir sakınca olmadığını beyan ettim. Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu konudaki mütalaası şu şekildedir; organ bağışında kişilerin dinine, diyanetine, bakılmaz. Organ bağışı yapılır, çünkü İslam’ın özü insandır. İnsanı yaşatmak için bedenden bedene yapılan organ naklinin bir sadaka olduğunu ve kalıcı bir sadaka olduğunu ifade ediyor. Hastane kapılarında çaresizce organ bağışı bekleyen tüm hastalarımıza da organ bağışı yapılarak yardımcı olunmasını ve bu noktada kim desteklemişse hepsine teşekkür ediyoruz” şeklinde ifade etti.

  Kaynak :
  Bu Haber 1175 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.