• Torun, Ordu köylerinin yol ve su sorunlarını TBMM'ye taşıdı

  Torun, Ordu köylerinin yol ve su sorunlarını TBMM'ye taşıdı

  09 Haziran 2016

   
  | Devamı

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, hükümetin yaptığı açıklamalarda altyapısız köy kalmadığını defalarca dile getirdiğini, ancak köylerle ilgili altyapı sorunlarının sık sık vatandaşlar tarafından kendisine iletildiğini belirterek, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

  Daha önce KÖYDES Projesi kapsamında merkezi bütçe kaynaklarıyla yürütülen köy altyapı hizmetlerinin, 2014 yerel seçimleri Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiğini söyleyen Torun, “Kırsal mahallelerde altyapı sorunları hala devam ediyor. İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan TBMM Başkanlığına sunduğum soru önergesinde yer alan sorulara cevap bekliyorum.” Dedi.

  Torun sunduğu soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

  NE KADAR ÖDENEK VERİLDİ, NELER YAPILDI?

  Ordu ilinde KÖYDES kapsamında bitirilmeyen ve Büyükşehir Belediyesine devredilen köy yolları, köy içi yolları, su ve kanalizasyon gibi altyapı hizmetleri var mıdır? Bunlar hangi köylerdir? Ordu İli ve ilçelerine bağlı köylerin ne kadarı asfalt, ne kadarı beton, ne kadarı stabilize yoldur? Bu yolların bakım ve onarımı hususunda hangi yıllarda, hangi köyümüzde ne kadar ödenekle hangi çalışmalar yürütülmüştür? Hangi ilçemizde hangi köylerin yolu, onarım ve bakım beklemektedir? Ordu büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanında olan kırsal mahallelerde asfalt yol, sağlık ocağı, okul, su şebekesi olmayan kaç köyümüz bulunmaktadır? Kaç köyümüzde fosseptik bulunmaktadır? Kaç köyümüzün kanalizasyonu araziye akıtılmaktadır? İlçelerimizde ve kırsal mahallelerde çöpler sağlıklı bir şekilde toplanabilmekte midir? Bu toplanan çöpler ilçe sınırı içerisinde mi biriktirilmektedir? Yoksa atık toplama tesisine mi gönderilmektedir? 

  ORTAKÖY’ÜN YOLU NE ZAMAN YAPILACAK?

  İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu diğer önergesinde de 1 yılı aşkın süredir yapılmayan Ortaköy’ün yolunu sordu. 

  Çatalpınar ilçesine bağlı Ortaköy’ün yolunda, altyapı yetersizliği nedeniyle kanalizasyonun yollara aktığını, kokudan geçilmez hale geldiğini, köylü vatandaşların çamur ve pislik içinde yaşamaya terk edildiğini belirterek, “Çile yoluna dönen Ortaköy yolunun asfaltlama çalışmalarına ne zaman başlanacaktır? Çatalpınar’a bağlı asfaltlanması gereken köy yollarının uzunluğu kaç kilometredir?  2016 yılı içerisinde Çatalpınar ilçemize bağlı köy yollarının kaç kilometresi asfaltlanmıştır? Sorularının cevabını istedi.

  Kaynak :
  Bu Haber 742 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.