• Kolomuç : İnsanların mutluluğu sağlığına bağlıdır

  Kolomuç : İnsanların mutluluğu sağlığına bağlıdır

  21 Kasım 2014
  İl Sağlık Müdürü İsmet Kolomuç, “ 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü” dolayısı ile yayımladığı yazıda, insanların mutluluğunu sağlığa bağladı.

   
  | Devamı

  Toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, koruyucu diş hekimliği anlayışının yerleştirilmesi, düzenli olarak kontrollere gitme alışkanlığının kazandırılması, gerekli diş ve diş eti hastalıklarının tedavilerinin yaptırılması gibi faaliyetleri içine alan “22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü” ve “18-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak dünyada Bilimsel Diş Hekimliği Eğitiminin resmi olarak temellerinin atıldığı tarih olan 22 Kasım 1908'den yola çıkarak kutlanmakta ve Diş Hekimliğinin önemi vurgulanmaktadır.

  İNSANLARIN MUTLU YAŞAMASI SAĞLIĞINA BAĞLIDIR
  İnsanların huzurlu ve mutlu yaşam sürmeleri en başta sağlıklı olmalarıyla mümkündür. Sağlığımızın temel unsurlarından olan diş ve diş eti hastalıkları önemli sağlık sorunları arasında yerini almıştır. Ağız ve diş sağlığının korunmasında, her türlü bakım ve tedavilerinde kaliteli sağlık hizmeti verme görevini diş hekimlerimiz halka sunmaktadır.

  AĞZI VE DİŞ SAĞLIĞI KÜÇÜK YAŞLARDA VCERİLMELİDİR
  Ağız ve diş sağlığı bakımının öneminin küçük yaşlardan itibaren verilecek eğitimlerle kazandırılmasında ailelere, sivil toplum kuruluşlarına ve diş hekimlerine büyük görevler düşmektedir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği fırça ve macunların dağıtımı, flor ve florlu vernik uygulamaları gibi koruyucu programlar da düzenlenmektedir.

  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yürütülen Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri Kapsamında, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü, işbirliği ile “Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı” uygulamaları başlamış bulunmaktadır. Bu çerçevede 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında İlimiz genelinde 60 ayını tamamlamış anaokulu öğrencilerine Florlu Vernik; İlkokul 1.,2.,3.sınıf öğrencilerine Florlu Jel  uygulaması ve Ağız Diş Sağlığı Farkındalık Eğitimleri yapılacaktır. Çocuklarımızın ağzındaki çürük, bozuk dişlerin durumu tespit edilip, kayıt altına alınarak aileleri bilgilendirilecektir.

  Bu Proje; İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Kurumlarda görev yapan Diş Hekimleri, diğer Sağlık Personelleri ile Özel Kurum ve Kuruluşlarda çalışan gönüllü Diş Hekimleri tarafından gerçekleştirilecektir.  Önümüzdeki yıllarda bu Program çerçevesinde uygulamaya devam edilecektir.

  İlimizde, İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde; Ordu Valiliği ve Off Road Spor Kulübünün “Gülen Dişler Projesi”  kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle seçilen 8 (sekiz) İlk ve Ortaöğretim Okuluna gidilerek İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapan Diş Hekimi tarafından “Ağız Diş Sağlığının Önemi” konusunda eğitim verildi. Eğitim sonunda öğrencilere diş fırçası, diş macunu hediye edildi.

  Bu sorumluluğun bilincinde olan ve bu konuda özveriyle çalışan tüm diş hekimlerimize sağlık ve başarılarla dolu meslek hayatı diler, bu önemli gün ve haftalarını en içten duygularımla tebrik ederim.  

  Kaynak :
  Bu Haber 1037 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.