• İnternette 'güvenli' dönem başladı

  İnternette 'güvenli' dönem başladı

  23 Kasım 2011
  İnternette çocukların zararlı içeriklere ulaşmasını engellemeyi hedefleyen filtre uygulaması dün hizmete girdi.

   
  | Devamı

  İnternette çocukların zararlı içeriklere ulaşmasını engellemeyi hedefleyen filtre uygulaması dün hizmete girdi. Uzmanlar, kamuoyunda uzun süre 'sansür' diye eleştirilen 'güvenli internet'e destek veriyor. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, "Filtreleme özellikle çocuk istismarının önlenmesi noktasında büyük önem taşıyor." dedi.

  Çocuk ve gençleri, sanal ortamda istismar ve şiddet gibi kötü içerikli sitelerden korumak için geliştirilen 'güvenli internet' uygulaması dün başladı. Aboneler, hizmeti tercihli ve ücretsiz kullanabiliyor. Uzmanlar, kimi kesimlerce 'sansür' diye eleştirilen uygulamadan övgüyle bahsediyor. Bu isimlerden biri de Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği (PDR) Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene. Çocukları koruma görevi olan devletin, ailelere birer seçenek sunduğunu belirten Ergene, "Bu uygulamanın yanındayım. Güvenli internet, özellikle çocuk istismarının önlenmesi noktasında büyük önem taşıyor." diye konuştu.

  Güvenli internetin birçok yararı olduğunu ifade eden Tuncay Ergene, ailelerin çocuklarının internette kimlerle görüştüğünü kontrol edemediğine dikkat çekti. Anne-babalar 'ödev yapıyor' diye düşünürken aslında çocuğun tüm dünya ile irtibatlı bir konumda bulunabildiğine işaret eden PDR Başkanı, bilgisayarlardaki kameraların açık olmasının çocuk istismarı konusunda bir tuzak oluşturabildiği uyarısında bulundu.

  İnternetteki pek çok oyunun şiddet içerdiğini vurgulayan Doç. Dr. Tuncay Ergene, "Öldürme, yaralama, yok etme gibi şeyler çok fazla. Bu tür film ve fotoğraflarla çocuklar çok fazla karşılaşıyor. Bu kadar çok şiddetle karşılaştıkları için şiddeti normal bir yapı olarak görmeye başlıyorlar." dedi. Çocukların, yetişkinlerin muhakeme gücüne sahip olmadıkları için şiddeti bir problem çözme aracı olarak görmeye başlayabildiklerini belirten Ergene, "İnternetin sosyal model olma özelliği oluşuyor. Bunu günlük yaşamlarına transfer ediyorlar." ifadelerini kullandı.

  AB ülkeleri 12 yıldır uyguluyor

  'Güvenli internet' ile ilgili dünya örneklerine bakıldığında uygulama için 'Türkiye geç bile kaldı' denilebilir. Aralarında AB ülkeleri, Japonya ve İngiltere'nin bulunduğu pek çok ülke, 1999'dan beri 'filtre' uyguluyor. İngiltere'de tüm mobil şebekeler, standart olarak yetişkin içeriğe erişimi engelleyecek filtreleme yazılımı sağlıyor. Engeli aşmak için operatör üzerinden yetişkinliğin doğrulanması gerekiyor. İsviçre'de işletmeciler, 16 yaşından küçüklerin müstehcen içeriğe sahip sitelere erişimini engelleyici tedbirler almak zorunda. Avustralya ise güvenli interneti 2006'da başlattı.

  Kaynak :
  Bu Haber 1380 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.