• Gençlere, Veremle Savaş Eğitimi Verilecek

  Gençlere, Veremle Savaş Eğitimi Verilecek

  06 Ocak 2015
  Ünye Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Ali Arif Özsöz, “Verem önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır” dedi.

   
  | Devamı

  4-10 Ocak 2015 tarihleri arasında Ülkemizde 68.’si kutlanan “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” nedeniyle Ünye Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Ali Arif Özsöz yazılı açıklamada bulundu. Özsöz açıklamasında, veremin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizdi.

  Hastalık hakkında teşhis, önleme ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Özsöz, hafta münasebetiyle okullarda eğitim vereceklerini açıkladı. “Tedavi Edilmeyen Her Hasta, Yılda 15 Kişiye Hastalığı Bulaştırmakta” Özsöz verdiği bilgilerde; “Verem (tüberküloz) hastalığı, ‘M. Tuberculosis’ basili tarafından oluşturulan ve hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bu kapsamda Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olması dolayısıyla 5­10 Ocak 2015 tarihleri arasında okul ve halk eğitimlerde eğitimler verilecek. Tüberküloz (TB), insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen halen tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10­15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Verem hastalığının genel belirtileri arasında; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs­sırt­yan ağrısı ve nefes darlığı şikâyetleri görülebilmektedir. İki­üç haftadan uzun süren öksürüğün olması durumunda veremden şüphelenmek gerekir. Bu tür şikâyetleri olanların en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir.

  SİGARA VE ALKOL, HASTALIK RİSKİNİ ARTIRIR
  Tedavi görmeyen verem hastası ile birlikte aynı evde yaşamak, kalabalık, havalanması iyi olmayan ev koşulları, yoksulluk, kötü beslenme, HIV/AIDS hastalığı, şeker hastalığı, vücut direncini azaltan diğer hastalıklar, sigara içmek, ilaç ve Alkol bağımlılığı hastalık riskini artırır. Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır.

  BUNLARA DİKKAT EDİN!
  Öksürürken mutlaka ağzınızı kapatınız. Kullandığınız mendilleri çöp kutusuna atınız. Ellerinizi sabunla yıkayınız. Bulunduğunuz ortamı havalandırmaya özen gösteriniz. Çocukları veremden korumak için doğumdan sonra 2. ayını dolduran bebeklere BCG aşısı uygulanmaktadır. Verem aşısı aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezi verem savaşı dispanseri birimlerinde (VSD) ücretsiz olarak yapıldığını” dedi. 

  Kaynak :
  Bu Haber 1567 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.