• Fındık toplama tarihleri açıklandı

  Fındık toplama tarihleri açıklandı

  23 Temmuz 2016
  Türkiye’nin fındık rekoltesinin yüzde 35’ini karşılayan Ordu’da fındık toplama ve ihraç tarihleri açıklanırken, en erken sahil kesimde 2 Ağustos’ta fındık toplamaya başlanacağı açıklandı.

   
  | Devamı

  Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, 2016 yılı fındık hasat tarihlerinin belirlendiği, buna göre sahil kesiminde 2 Ağustos tarihinde fındık toplamak için bahçelere girilmeye başlanacağı öğrenildi.

  Fındık hasadına ilişkin yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Ordu ilinde fındık toplama ve ihraç tarihlerinin tespiti için, Ordu Vali Yardımcısı Mehmet Erhan Türker'in Başkanlığında, Ekonomi Bakanlığı Doğu Karadeniz  Bölge Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ürün Denetmenleri Ordu Grup Başkanlığı, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ordu Ticaret Borsası Başkanlığı, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü, ve Altınordu Ziraat Odası Başkanlığı temsilcilerinden oluşan komisyonumuzca 22 Temmuz 2016 Cuma günü saat 14.00'da yapılan toplantı sonucu Ordu ilinin sahil, orta ve yüksek kesimleri için belirlenen fındık toplama tarihleri belirlenmiştir. Her kol için belirlenen hasat tarihinden 7 (yedi) gün sonra fındık ürünü ihracatına izin verilmesi uygun görülerek karara bağlanmıştır. Sahil kesimde (0-250 rakım) 2 Ağustos tarihinden, orta kesimde (250-500 rakım) 8 Ağustos tarihinden itibaren, Yüksek kesimde ise  (500 fakım ve üzeri) 15 Ağustos talihinden itibaren fındık hasadına başlayacaktır.”

  Kaynak :
  Bu Haber 1854 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.