• 'Cep'te casus yazılıma dikkat

  'Cep'te casus yazılıma dikkat

  05 Nisan 2011
  Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, cep telefonu kullanıcılarını 'casus' yazılımlara karşı uyararak, özellikle hediye edilen telefonlara karşı dikkatli olunmasını istedi.

   
  | Devamı

  Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek, cep telefonu kullanıcılarını 'casus' yazılımlara karşı uyararak, özellikle hediye edilen telefonlara karşı dikkatli olunmasını istedi.

  Şimşek'in verdiği bilgiye göre casus yazılımlar, cep telefonlarına mesaj yoluyla yüklenebiliyor. Herhangi bir yerde unutulan cep telefonlarına da bu tür yazılımlar kısa sürede aktarılabiliyor. Casus yazılım yüklenen cep telefonu sahiplerinin yaptıkları tüm görüşmelerin, üçüncü bir kişi tarafından hiç fark edilmeden kolaylıkla dinlenebildiğini vurgulayan Şimşek, "Casus yazılım yüklenip yüklenmediğini öğrenmenin en basit yöntemi, ayrıntılı görüşme dökümlerinin incelenmesidir. Kullanıcılar en az görüşme yaptığı miktar kadar, bir o kadar da mesaj trafiği ile karşılaşırsa telefonunu mutlaka inceletmeli." diye konuştu. Kimi sistemlerin ise konuşma olmasa dahi, ortamın dinlenmesine imkan tanıdığını ifade etti. Şimşek, son yıllarda internet sitelerinde yayımlanan telefon ses kayıtlarıyla ilgili yaptıkları teknik incelemelerde, 'kayıtların tamamının ortam dinlemesi' olduğunun tespit edildiğini bildirdi. CHA

  Bu Haber 1136 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.