• “Geçen sene 22 TL olan fındığı, üretici bu sene 12 TL’den satmak istemiyor”

  “Geçen sene 22 TL olan fındığı, üretici bu sene 12 TL’den satmak istemiyor”

  25 Kasım 2015

   
  | Devamı

  Yeşil altın olan fındığın 2014 yılında 22 lirayı gördüğünü ifade eden Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, üreticinin fındığı bu sene 12 liraya satmak istemediğini belirtti.

  Başkan Sarıkahraman, “Bunun altını çizerek söylemek istiyorum. Üretici geçen sene 22 lirayı görmüş fındığı bu sene 12 liraya vermek istemiyor. Elinden geldiğince çalışıyor ve fındığını hak ettiği paraya vermek adına da direnmeye çalışıyor. Çok fazla afaki konuşmak istemem ama benim tahminim şu anda fındığın, rekoltenin yarıya yakını evde duruyor gibi. Yani 200 bin ton gibi bir fındığın evde beklediğini düşünüyorum.” Diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

  “GEÇEN YIL 22 LİRAYA VERDİNİZ, BU SENE DE 15’E VERİN”

  “Saca Mahallesinde fındığı pazara indiren hiç kimse görmedim. Yani gurbette oturan üç beş ailenin dışında pazara fındık inmedi. İndirenlerin de yarısının emanete bıraktıklarını düşünüyorum. Dolayısıyla geçen yıl 22 lirayı gördüğü için üretici bu sene makul fiyatları görmeden satmayacak gibi. Üreticinin 14 ile 15 lira arasında fiyat beklediğini düşünüyorum. Bu fiyatlarda ne var veremeyecek çokta anlamış değilim yani geçen yıl 22 lirayı verdiniz bu yılda verin 15 liraya bitsin bu iş. Üretici bunu gerçekten bekliyor. Rekolte konusuna çok değinmek istemiyorum çünkü o artık temcit pilavı gibi oldu. Rekoltelerde bizim haklılığımız ortaya çıktı. 550 bin tonun üzerinde rekolte olacağını tahmin etmiyorum. 700-750 bin ton diyenler bugün geri adım atmak zorunda kaldılar doğrusu da buydu zaten. Rekolteyi doğru yapmak durumundayız. Bu işin gizlisi olmaz ama siz daldaki fındığı bize sormadan satarsanız işte sıkıntılar böyle başlar.”

  “FINDIK 14-15 TL’Yİ GÖRÜRSE ÜRETİCİ FINDIĞINI SATSIN”

  “Burada üreticiye söylemek istediğim iki çift laf var. Çok fahiş fiyat iyi değildir. Yani eğri oturup doğru konuşacağız. 14 lira ile 15 lirayı görürse üretici fındığını satsın. Yani ihtiyacı kadar satsın hiç değilse. Hem ithalatçı, ihracatçı, fabrikacımız rahatsız olmasın, hem tüccarlarımız verdiğini yaz boyunca kış boyunca köylüyü besliyorlar bir şekilde ne şekilde veriyor parasını ben bilemem. Tüccar destekliyorsa sizde onun karşılığını vermelisiniz üretici olarak. Eğer bu döngü devam edecekse beraber bunun gübrecisi var, işçisi, ilacı var. Şimdi tam böyle toprak analizini yaptık, gübre atma, ilaç atma, fındığa bakma zamanları işçiliği var her şeyi var. Bu döngü beraber döndürecek isek üretici de makul fiyatı bulduğunda lütfen daha yükselir diye beklemesin.”

  “ORTAK BEKLENTİ 15 TL”

  “Bu sene ortak beklenen fiyatın 15 lira olduğunu düşünüyorum. Üretici bunu net olarak bekliyor. Piyasa 15 lirayı gördü. Üretici 16-17 liraları bekliyorsa çok da aç gözlülük yapmamak lazım diye düşünüyorum.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Kaynak :
  Bu Haber 918 defa okunmuştur.
 
Yorum Ekleyin
Başlık: *
Yorum:
Güvenlik Kodu:
 


Haberleri RSS Beslemeleri ile takip edebilirsiniz.